Dzisiaj jest: 28.5.2024, imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

Poligrafia jako technologia

Dodano: 7 lat temu Czytane: 2673 Autor:

Chyba każdy słyszał o usługach poligraficznych ale czy każdy wie co się za tym kryje ? Co poligrafia ma do zaproponowania ? Artykuł odpowie na wiele pytań.

Poligrafia jako technologia
Wbrew powszechnej opinii, poligrafia kryje w sobie wiele tajemnic, których próżno odkrywać bez znajomości odpowiednich podstaw. Sama historia druku, chociaż niezwykle ciekawa, przypadnie do gustu jedynie pasjonatom. Warto jednak nieco dłużej zastanowić się nad tym zagadnieniem, a dokładnie nad samą techniką drukowania.

Jak najprościej zdefiniować samo „drukowanie”? Nie wchodząc w szczegóły można powiedzieć, że jest to jeden z wielu sposobów reprodukcji oryginału. W przypadku tego procesu nie ma znaczenia czy powielany jest sam tekst czy też obraz oraz jaki materiał w tym celu zastosowano. Istnieje kilka podstawowych technologii drukarskich oraz znacznie więcej technologii specjalistycznych – większość z nich jest stosowana współcześnie. Każda z nich ma zarównowady jak i zalety.
Charakteryzacja poszczególnych technik drukarskich opiera się przede wszystkim na rozkładzie drukowanych oraz niezadrukowanych miejsc na płycie drukarskiej. Analizując te zagadnienie wyróżnić możemy:
  • Druk wypukły, gdzie powierzchnie drukujące znajdują się ponad powierzchniami niedrukującymi;
  • Druk płaski, gdzie powierzchnie drukujące znajdują się na równi z powierzchniami niedrukującymi;
  • Druk wklęsły, gdzie powierzchnie drukujące znajdują się poniżej powierzchni niedrukujących;
  • Druk farboprzenikalny, gdziefarba przechodzi bezpośrednio przez formę drukującą na powierzchnię drukującą (sitodruk);
  • Druk cyfrowy (najpopularniejszy), gdzie druk odbywa się bez siły nacisku, a przy pomocy plików cyfrowych;
  • Druk arkuszowy, gdzie każdy arkusz papieru zadrukowywany jest oddzielnie;
  • druk rotacyjny, gdzie podłoże drukowane jest pozornie nieograniczone, a dopiero po zakończeniu danego etapu rozdzielane na arkusze.
Awaryjne Otwieranie Samochodów Gdańsk | 519-101-101. Zajmujemy się awaryjnym otwieraniem mieszkań, domów, samochodów na terenie Gdańska, Gdyni, Sopotu oraz okolic. Tel. kontaktowy 519-101-101 oferujemy swoje usługi 24 h na dobę. Awaryjne Otwieranie Samochodów, Mieszkań 24h/7 Gdańsk, Gdynia, Sopot i Okolice tel. 519-101-101